מהי מערכת למידה חכמה

בעשורים האחרונים הייתה התקדמות משמעותית בהבנת תהליכי הלמידה של בני האדם. כבר אין מתייחסים לתהליך הלמידה כתהליך פסיבי שבו הלומדים קולטים מסר, והתלמידים אינם נתפסים ככלי ריק שאליו המורים יוצקים ידע. קיימת הבנה כי התלמידים שונים זה מזה ביכולות, בסגנון הלמידה, במוטיבציה ובשאר ההיבטים האישיותיים.
תופעת השונות הקיימת אצל התלמידים הפכה לאתגר בגישה הקונסטרוקטיביסטית. תפקיד המורים היום הוא להתחשב בנקודות הכניסה השונות של תלמידיהם לתהליכי הלמידה ולחפש דרכי הוראה שיביאו לקידומם. יש לכך דרכים רבות, ואחת מהן היא הוראה בשילוב מיומנויות. ה"אני מאמין" בתפיסה זו הוא כי יש למצוא לכל תלמיד ולכל תלמידה נוסחה המתאימה להם לצורך הצלחתם.

 

 

חברת "לומדים להצליח" מתמחה בנושא אסטרטגיות למידה והוראה. עיקר עיסוקנו במציאת דרכים חלופיות שיעזרו לכל התלמידים להצליח. אנו מאמינים כי הקניית מיומנויות בשילוב עם משאבים פנימיים וחיצוניים הקיימים אצל כל אחד, יהפכו את הלומדים ללומדים עצמאים. נוסף על כך, אנו מאמינים כי יש לשלב לימוד אוצר מילים ולהעשירו בכל הזדמנות, לא רק באופן שוטף דרך מקצועות השפה אלא בצורה מכוונת ומבוקרת.
אני מבקשת להמליץ לכם על סדרה חדשה לכיתות ב'-ו', "חוברות עזר: מיומנויות למידה", שיצאה לאור לפני כשנתיים וכבר נותנת את אותותיה בהישגים הלימודיים של תלמידי בתי הספר שבחרו להשתמש בחוברות הללו. בתי ספר הנעזרים בחוברות מדווחים על שיפור משמעותי בהישגי תלמידיהם בהבנת הנקרא ובהבעה בכתב. החוברות עוסקות במיומנויות הבנת הנקרא וההבעה בכתב. בין המיומנויות הנלמדות: דיאלוג עם טקסט, השוואה, הכללה, סיכום ותמצית ועוד. כמו-כן ישנה התייחסות לכל סוגות הכתיבה הנדרשות. הטקסטים בחוברות לקוחים מירחונים כמו "עיניים", "גלילאו", "טבע הדברים" ועוד.
נוסף על כך, אני מבקשת להמליץ על חוברת להעשרת אוצר מילים לכיתות ד'-ו', "המילון שלי, לא רק סבבה". במילון זה נלמדים מילים, ביטויים, ניבים ופתגמים בצורה חווייתית ומהנה, והלומדים חוזרים באופן שיטתי עליהם על-פי תוכנית סדורה ועקבית.
חוברות העזר "מיומנויות למידה" הן בתוספת לספרי הלימוד הרגילים, ואין הן מחליפות אותם. התרגול בחוברת נעשה במסגרת הכיתה בלבד ובתמיכת מורי השפה.

 

 

 

בית ספר הרוכש חוברות לשכבת גיל, מקבל קוד בית ספרי לכניסה לאתר, והוא יוכל ליהנות מתוכנית עבודה מפורטת וכן מחומרים נלווים בלשון ובספרות. נוסף על כך, מובאים באתר מבחנים ומבדקים, כולל מחוונים לצורך הערכה ובקרה.

להלן דוגמאות לשתי חוברות:

חוברת "המילון שלי" לכיתות א'-ג' תצא במחצית הראשונה של שנת תש"פ.

מחיר כל חוברת מיומנויות הוא 25 שקלים.
מחיר המילון שלי, לא רק סבבה הוא 15.

לקבלת פרטים נוספים ניתן להתקשר אל: 050-5705121
או לפנות באמצעות טופס יצירת הקשר: